Son Dakika

Mersin’de kaçak mülteci operasynu

jandarma operasyon mülteci (3)Mersin İl Jandarma Komutanlığı Toroslar İlçe J.K.lığı devriyelerinin 06.01.2014 günü yurtdışından kaçak yollarla ülkemize gelen çok sayıda mültecinin sahil kesimindeki ilçelerden deniz yolunu kullanarak gemi ile  başta İsveç olmak üzere diğer Avrupa ülkelerine gidileceği yönünde bilginin alınmasıyla  başta Erdemli-Silifke-Aydıncık ve Anamur ilçeleri ve bölgedeki tüm Jandarma Devriyeleri  uyarılmıştır.

Yapılan çalışmalar neticesinde Akdeniz Sahil Güvenlik Bölge Komutanlığı birimleri, uluslararası sulardan karasularımıza giren göçmen kaçakçılığı yapabilecek gemi ve teknelere karşı dikkatli olmaları hususunda bilgilendirilmiştir. Ayrıca koordineli olarak Önleyici kolluk görevleri icra edilmeye başlanmıştır.

06.01.2014 günü 05.00 sıralarında Toroslar ilçesi Kepirli köyü bölgesinde önleyici hizmet devriyesi görevi icra etmekte olan Jandarma devriyesinin vatandaşlarımızın yazlık olarak kullandığı bir villada çok sayıda şahsın olduğunu tespit etmeleri üzerine,  şahısların yapılan kimlik kontrolünde çeşitli ülkelere mensup yabancı uyruklu kişiler olduğu belirlenmiştir. Yapılan kimlik kontrolünde 69 kişi yakalanmıştır. Ev çevresinde yapılan araştırmada Jandarma Devriyelerini fark edip evden kaçan 30 şahıs ise evin bir km. yakınında ormanlık alanda ağaçların içerisinde ele geçirilmiştir.

 Yakalan Mültecilerin 75’nin erkek,13’nün bayan ve 11’nin çocuk olduğu, bu şahıslardan 27 sinin Suriye, 60’nın Burma, 11’nin Afganistan ve 1 kişinin Irak uyruklu oldukları tespit edilmiştir. Şahısların göçmen kaçakçılığı yapan organizatörlere kendilerini Avrupa ülkelerine götürmeleri karşılığında kişi başı 5000 TL  ödedikleri, denizde Akdeniz Sahil Güvenlik Bölge Komutanlığı birimlerinin  aldığı önlemler nedeniyle, kendilerini yurtdışına götürecek  geminin  sahile yanaşamadığı, Jandarma devriyelerine  yakalanmamak için bu köye geldiklerini belirtmişlerdir. Yakalanan mültecilerin üzerinde denizde oluşabilecek tekne veya gemi kazasına  karşı önlem olarak can yeleğinin olduğu görülmüştür.  Göçmen kaçakçılığını organize eden bir şüpheli gözaltına alınmıştır.

Yakalanan mülteciler Mersin İl Jandarma Komutanlığına getirilerek ifadelerinin alınmalarına müteakip Mersin İl Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şube Müdürlüğüne teslim edilmiştir.

FacebookGoogle+Outlook.comPrintPaylaş

Hakkında Tankut Tufan

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top
shared on wplocker.com